Miért kellene elkezdened sportolni?
Tényleg olyan nehéz elköteleződni a mozgás mellett? Bizonyára már te is rengetegszer feltetted magadnak ezt a kérdést. Amennyiben még nem sikerült megválaszolni, gyorsan olvass tovább és ígérjük, nem maradnak benned kérdőjelek.
Kezdjük talán a kicsit szárazabb, de annál fontosabb tényekkel: az ülő életmód a 21. századunk legnagyobb közegészségügyi probémája, az ebből fakadó civilizációs betegségek pedig a vezető halálokok között szerepelnek, nemcsak hazánkban, hanem az egész világban. Az inaktivitás ugyanis vezető szerepet tölt be a kardiovaszkuláris (szív-érrendszeri), daganatos betegségek, valamint a II-es típusú diabétesz kialakulásában.
Ha már kis hazánkat is említettem, akkor érdemes arra is kitérni, hogy a magyar felnőtt lakosság 59%-a egyáltalán nem sportol, míg a serdülők 80%-a kimondottan mozgásszegély életmódot folytat, így a fentebb említett betegségek is igen nagy arányban fordulnak elő ezekben a rizikó csoportokban.
A későbbiekben nem célunk a statisztikai adatokkal mélyrehatóbban foglalkozni, viszont meglátásom szerint a bevezetőben mindenképpen helyet kellett kapnia, hiszen tudnunk kell, honnan indulunk.
Tartalomjegyzék
Mégis, miért ennyire nehéz belevágni a mozgásba?
Egy új szokás bevezetése mindig több időt jelent, pláne ha már életvitelszerűen szeretnénk beépíteni a napjainkba. Egyes adatok szerint legalább 3-4 hétnek el kell telnie ahhoz, hogy rutinszerűen űzzük a kitűzött hobbit és hiányozzon akkor, ha éppen valami miatt kimarad a megszokott napirendből.
Ez nem is tűnik olyan soknak, igaz? Persze, ez abban az esetben érvényes csak, ha egy hónapig nem a fogadat összeszorítva és vért izzadva kell rávenni magad az adott tevékenységre.
Valahogy mindig minden fontosabb
Gyanítom, ez a gondolatmenetet is többször lefuttattad már magadban. Mert a munka, az munka, el kell végezni, nincs mese. Ott van a család, velük is célszerű minél több minőségi időt eltölteni, és akkor még nem beszéltünk az olyan „apróságokról”, mint háztartás vezetés, ne adj isten a szociális élet fenntartása, és persze mindemellett rohansz mindenhová és még így is sok helyről elkésel. Ezek a tevékenységek már önmagukban is ki tudják tölteni a teljes napot, mégis hová fér bele a rendszeres, heti szintű testmozgás?
Ha arra vársz, hogy a megoldást, mint csodapirulát tálaljuk eléd, sajnos ki kell ábrándítanunk. Nem fog az öledbe hullani több órányi szabadidő, neked kell rá tudatosan időt szakítanod! Ez nem azt jelenti, hogy bármiről is le kell mondanod, csupán jobban kell priorizálni a teendőket. Hidd el, hogy nagyon sokan járnak hozzád hasonló cipőben és meg tudják oldani, hogy hetente kétszer-háromszor egy órát aktív mozgással töltsenek.
A WHO jelenlegi ajánlása szerint heti 150 perc mozgás szükséges az egészséges életmód hosszútávú fenntartásához, aminek az elosztásáról te gondoskodsz. Ha megtalálod azt a mozgásformát, amit örömmel végzel, akkor egyáltalán nem lesz nehéz beépíteni a napi rutinodba.
Több mindent érdemes mérlegelni
Első lépésként érdemes akár többféle sportot is kipróbálni, hogy megbizonyosodj arról, hogy mi áll a legközelebb a szívedhez. Ha ez megvan, onnantól kezdve szinte már nyert ügyed van, hiszen valószínűleg annyira megkedveled az adott sportot, hogy másra sem fogsz tudni gondolni, csak arra, hogy mikor lesz a következő alkalom.
Az sem elhanyagolandó szempont, hogy egyedül, vagy csapatban szeretsz-e mozogni. Ha magányos farkasnak vallod magad, akkor egyedül te jelented a motivációt saját magad számára, ám ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy hátrányból indulsz.
Amennyiben szívesebben mozognál együtt másokkal, úgy számíthatsz arra, hogy egymást motiválva tudjátok majd átlendíteni a másikat az esetleges nehezebb periódusokon, ha valamelyikőtöknek nincs kedve edzeni.
Eddig arról írtunk, hogy hogy érdemes belevágni egy adott sportba, de lássuk, hogy mit profitálhatsz belőle!
Jelenleg több, mint 200 vendéget számlál az edzőtermünk, így tapasztalatból mondhatjuk, hogy szinte mindenki olyan egészségügyi probléma végett keres fel minket, ami megnehezíti a mindennapjait. Ezek a legkülönfélébbek lehetnek, kezdve egy kisebb térdfájástól egészen egy komolyabb műtétig.
Mivel minden egyes vendégünknek csoportos órákon is személyre szabjuk a terhelést, így kivétel nélkül mindenki egészen komoly életminőségjavulásról számolt be már az első pár alkalom után is.
A termünkbe teljesen kezdő vendégek is járnak, akik abszolút hétköznapi célokat tűztek ki maguk elé:
- szeretnének fájdalom nélkül leguggolni az unokáikhoz,
- megtenni kisebb túrákat úgy, hogy ne kelljen 5 percenként megállniuk
- vagy éppen csak jólesne nekik úgy kikelni az ágyból, hogy ne kínozza őket a derékfájdalom.
Ezekben mind, mind a segítségedre lehetünk, hiszen kezdő óráink pont ezeket a mindennapi problémákat hivatottak mérsékelni, illetve megszűntetni.
Itt, mindent az alapoktól kezdve tanítunk, azokat a vendégeket megcélozva, akik esetleg még soha nem végeztek hasonló mozgást, egy hosszabb kihagyás után térnek vissza vagy éppen csak érdekli őket az egyes gyakorlatok helyes kivitelezése, ezáltal is rengeteget téve a saját egészségük fenntartásáért.
Amennyiben többet szeretnél megtudni erről az óratípusunkról, akkor kattints a lenti gombra és nézd meg az összefoglalónkat:
Összegzésképpen azt javasoljuk, hogy mielőtt belevágnál, mindenképpen olyan célt fogalmazz meg magadnak, ami reális és teljesíthető, valamint ugyanilyen fontos az is, hogy sikerélményt jelentsen számodra, hiszen ez fogja fenntartani a hosszútávú motivációdat.
Néha állj meg egy pillanatra és gondolkodj el azon, hogy miért is csinálod, mi az, ami az örömforrást jelenti neked az adott tevékenységben.
Mindig csak kis lépésekben haladj és ne várj el magadtól olyan teljesítményt, ami egy versenysportolótól lenne kívánatos.
Ha ezeket az ajánlásokat betartod, akkor jó úton jársz és hidd el, a várt eredmény nem marad el! 😊
Kapcsolat
Ha bármilyen kérdésed lenne, akkor keress minket nyugodtan! 🙂 Kérjük, hogy küldj nekünk egy üzenetet, és legkésőbb másnap biztosan válaszolunk!
Elérhetőségeink
Telefon
Nyitvatartás
Hétfő – Péntek: 06:00 – 11:00, 15:30 – 20:30
Szombat: 08:00 – 11:00
Vasárnap: Zárva
További hasznos olvasnivalók
Itt mindent megtalálsz, amire extraként szükséged lehet, ha edzésen kívül is fejlődni, tanulni szeretnél! Ezeket is olvastad már? 🙂